استان نیوفاندلند

نیوفاوندلند و لابرادور به انگلیسی Newfoundland and Labrador به فرانسوی Terre-Neuve-et-Labrador شرقی‌ترین استان‌های کانادا است. این استان در شمال شرق آمریکای شمالی واقع شده و با اقیانوس اطلس مرز ساحلی دارد. مرکز استان و در عین حال بزرگ‌ترین شهر آن سینت جانز است.

این استان دو بخش اصلی دارد: جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور که در شمال غربی جزیره واقع است. مساحت نیوفاوندلند و لابرادور با هم ۴۰۵٬۲۱۲ کیلومتر مربع و جمعیت این استان ۵۱۴ هزار نفر است. در حدود ۹۴ درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند سکونت دارند که نیمی از آن‌ها شبه‌جزیره آوالون ساکن‌اند.

این استان از دیدگاه زبانی همگن‌ترین استان کانادا است و زبان مادری ۹۷٫۶ درصد از ساکنان آن در سرشماری سال ۲۰۰۶ انگلیسی بوده‌است. در این استان گویش خاصی از انگلیسی رایج است که «انگلیسی نیوفاندلندی» نام دارد. در لابرادور، گویش‌های بومیان اینو-آیمون و اینوکتیتوت نیز صحبت می‌شود.
در گذشته در نیوفاندلند بخشی از مردم به فرانسوی و ایرلندی و زبان منقرض‌شده بیوتهوک نیز سخن می‌گفتند.

شهر سینت جانز، مرکز استان، بیستمین شهر بزرگ کانادا است و حدود ۴۰ درصد از جمعیت نیوفاوندلند و لابرادور در این شهر زندگی می‌کنند.

منطقه این استان در قدیم مستعمره و جزئی از قلمرو پادشاهی بریتانیا بود و در ۳۱ مارس ۱۹۴۹ با نام نیوفاندلند به عنوان استان دهم ضمیمه کنفدراسیون کانادا شد. در ۶ دسامبر ۲۰۰۱ و به هنگام اصلاح قانون اساسی کانادا، نام این استان نیز به «نیوفاوندلند و لابرادور» تغییر یافت. در زبان گفتاری مردم کانادا هرچند، هنوز هم عادتاً به کل استان نیوفاوندلند و به منطقه غیرجزیره‌ای آن لابرادور گفته می‌شود.

نیوفاندلند و لابرادور غربی ترین استان کانادا و در گوشه شمال شرقی آمریکای شمالی قرار دارد. تنگه جزیره خوشگل استان را به دو بخش جغرافیایی جدا می کند: لابرادور ، که منطقه بزرگی از سرزمین اصلی کانادا ، و نیوفاند لند ، جزیره ای در اقیانوس اطلس است. این استان همچنین شامل بیش از ۷۰۰۰ جزیره ریز است.

Newfoundland تقریبا مثلثی است. هر طرف حدود ۴۰۰ کیلومتر (۲۵۰ مایل) طول دارد و مساحت آن ۱۰۸،۸۶۰ کیلومتر مربع (۴۲٫۰۳۰ مایل مربع) است. نیوفاندلند و جزایر کوچک همجوار آن (به استثنای دارایی های فرانسه) مساحتی برابر با ۱۱۱،۳۹۰ کیلومتر مربع (۴۳،۰۱۰ مایل مربع) دارند. نیوفاندلند بین عرض های جغرافیایی ۴۶ ° ۳۶′N و ۵۱ ° ۳۸′N گسترش می یابد.

لابرادور تقریباً مثلثی است: قسمت غربی مرز آن با كبك تقسیم زهكشی شبه جزیره لابرادور است. اراضی زهکشی شده توسط رودخانه هایی که به اقیانوس اطلس می روند بخشی از لابرادور و بقیه متعلق به کبک است. بیشتر مرزهای جنوبی لابرادور با کبک از ۵۲ موازی عرض جغرافیایی پیروی می کند. نوک شمالی شدید لابرادور ، در دمای ۶۰ درجه ۲۲ درجه سانتیگراد ، مرز کوتاهی با نوناووت دارد. مساحت لابرادور (از جمله جزایر کوچک مرتبط با آن) ۲۹۴،۳۳۰ km2 (113،۶۴۰ مایل مربع) است. با هم ، نیوفاند لند و لابرادور ۴٫۰۶٪ از مساحت کانادا را تشکیل می دهند ،  با مساحت ۴۰۵،۷۲۰ کیلومتر مربع (۱۵۶،۶۵۰ مایل مربع).

لابرادور شرقی ترین قسمت از سپر کانادا است ، منطقه وسیعی از سنگ دگرگون شده باستانی که شامل بخش اعظمی از شمال شرقی آمریکای شمالی است. برخورد صفحات تکتونیکی بسیاری از زمین شناسی نیوفاند لند را شکل داده است. پارک ملی گروس مورن به عنوان نمونه برجسته تکتونیک در محل کار ، شهرت دارد و به همین ترتیب یک میراث جهانی تعیین شده است. کوه های بلند برد در ساحل غربی نیوفاند لند شمالی ترین شرقی کوه های آپالاچی است.

کوه های بلند برد در ساحل غربی نیوفاند لند شمالی ترین گسترش کوه های آپالاچی است.

وسعت شمال و جنوب استان۴۶ درجه ۳۶′N تا ۶۰ درجه ۲۲ درجه سانتیگراد وزش باد شدید روبرو ، جریان های اقیانوس سرد و عوامل محلی مانند کوه و خط ساحلی برای ایجاد آب و هوای مختلف استان ایجاد شده است.

اقلیم

بسیاری از نیوفاندلند دارای آب و هوای قاره ای مرطوب تحت سیستم طبقه بندی آب و هوا زیر مجموعه تابستان. نیوفاندلند و لابرادور به دلیل موقعیت جغرافیایی ، دارای اقلیم و آب و هوای گسترده ای است. جزیره نیوفاندلند دارای ۵ درجه عرض جغرافیایی ، قابل مقایسه با دریاچه های بزرگ است. این استان به شش نوع آب و هوا تقسیم شده است ، اما به طور گسترده ای نیوفاند لند دارای زیرگونه تابستانی خنک از آب و هوای مرطوب قاره ای است که تحت تأثیر دریا بسیار تحت تأثیر دریا است زیرا هیچ بخشی از جزیره بیش از ۱۰۰ کیلومتر (۶۲ مایل) از اقیانوس فاصله ندارد. لابرادور شمالی به عنوان آب و هوای تندرا قطبی طبقه بندی می شود ، جنوب لابرادور دارای آب و هوای زیر قطبی است.

آب و هوا در کوپن از نیوفاندلند و لابرادور

متوسط ​​دما ماهانه ، بارندگی و بارش برف برای چهار مکان در نمودارهای ضمیمه نشان داده شده است. سنت جان نماینده ساحل شرقی ، گاندر داخلی جزیره ، کرنر بروک ساحل غربی جزیره و وابوش داخلی لابرادور است. اطلاعات آب و هوا برای ۵۶ مکان در استان از محیط کانادا در دسترس است.

داده ها برای نمودارها به طور متوسط ​​بیش از سی سال است. میله های خطا در نمودار دما دامنه اوج روز و کمترین میزان شب را نشان می دهد. بارش برف کل مبلغی است که در طول ماه کاهش یافته است ، نه مقدار انباشته شده در زمین. این تمایز از اهمیت ویژه ای برای سنت جان برخوردار است ، جایی که می توان بارش شدید برف را با باران دنبال کرد ، بنابراین هیچ برفی روی زمین باقی نمی ماند.

دمای آبهای سطحی در طرف اقیانوس اطلس به طور میانگین تابستان ۱۲ درجه سانتیگراد (۵۴ درجه فارنهایت) در ساحل و ۹ درجه سانتیگراد (۴۸ درجه فارنهایت) در ساحل به پایین ترین سطح زمستان از ۱ درجه سانتیگراد (۳۰ درجه فارنهایت) در ساحل و ۲ درجه سانتیگراد ( ۳۶ درجه فارنهایت) ساحل. دمای دریای ساحل غربی از ۱ تا ۳ درجه سانتیگراد (۱ تا ۵ درجه فارنهایت) گرمتر از طرف اقیانوس اطلس است. دریا دمای زمستان را کمی بالاتر و دمای تابستان کمی در ساحل پایین تر از سرزمین می کند. آب و هوای دریایی آب و هوای متغیر تری ، بارش فراوان به اشکال مختلف ، رطوبت بیشتر ، دید کمتری ، ابرهای بیشتر ، آفتاب کمتر و وزش باد بیشتری نسبت به آب و هوای قاره ایجاد می کند.

میانگین حداکثر و حداقل دمای روزانه برای مکانهای منتخب در نیوفاند لند و لابرادور

موقعیت مکانی ژوئیه (° C) ژوئیه (° F) ژانویه (° C) ژانویه (° F)

سنت جان ۲۰/۱۱ ۶۸/۵۲ −۱ / −۹ ۳۰/۱۶

گراند فالز-ویندزور ۲۳/۱۱ ۷۳/۵۲ –۲ / –۱۲ ۲۷/۹

بندر ۲۱/۱۱ ۷۱/۵۱ −۳ / −۱۲ ۲۶/۱۱

نبش گوشه ۲۲/۱۳ ۷۱/۵۵ −۳ / ۱۰ ۲۸ ۲۸/۱۵

استفنویل ۲۰/۱۲ ۶۸/۵۴ −۲ / −۹ ۲۷/۱۵

جزیره فوگو ۱۹/۱۰ ۶۶/۵۰ –۳ / –۹ ۲۶/۱۶

شهر لابرادور ۱۹/۸ ۶۶/۴۷ –۱۶ / –۲۷ ۲ / –۱۸

نایین ۱۵/۵ ۵۹/۴۱ −۱۴ / −۲۳ ۷ / −۱۰

زبان

نیوفاند لند انگلیسی لهجه انگلیسی است که در استان نیوفاند لند و لابرادور یافت می شود. بیشتر اینها تفاوت زیادی با انگلیسیهای متداول در جاهای دیگر همسایگان کانادا و آتلانتیک شمالی دارند. بسیاری از گویش های نیوفاند لند شبیه به لهجه های کشور غربی از کشور غربی در انگلستان ، به ویژه شهر بریستول و ایالت های کرنوال ، دیوون ، دورست ، هامپشایر و سامرست ، و برخی دیگر شبیه لهجه های جنوب شرقی ایرلند ، به ویژه واترفورد ، وکسفورد ، کیلکنی و کورک هستند. . هنوز دیگران عناصر هر دو را با هم می آمیزند ، و تأثیر اسکاتلندی  بر گویشها نیز وجود دارد. در حالی که اسکاتلندی ها به تعداد کمتری نسبت به انگلیسی و ایرلندی آمده بودند ، تأثیر زیادی بر جامعه نیوفاندلند گذاشتند.

نیوفاندلند همچنین تنها مکان خارج از اروپا بود که نام متمایز خود را به زبان ایرلندی نشان داد: Talamh an Éisc که به معنی “سرزمین ماهی” است. زبان ایرلندی اکنون در نیوفاندلند منقرض شده است. اسکاتلندی های اسکاتلندی نیز زمانی در جنوب غربی نیوفاندلند و به دنبال اسکان در آنجا ، از اواسط قرن نوزدهم ، تعداد کمی از اسکاتلندی های گلی زبان از کیپ برتون ، نوا اسکوشیا صحبت می شدند. حدود ۱۵۰ سال بعد ، زبان کاملاً از بین نرفته است ، گرچه فاقد بلندگوهای روان است.

جامعه ای از زبان انگلیسی زبانان فرانسوی در شبه جزیره بندر بندر نیوفاندلند وجود دارد. بقایای “ساحل فرانسوی” در امتداد ساحل غربی جزیره.

چندین زبان بومی در استان صحبت می شود که نمایانگر خانواده های زبانی Algonquian (Beothuk ، Mi’kmaq و Innu) و Eskimo-Aleut (Inuktitut) است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *