vancouver

اقامت دائم کانادا و روشهای آن

اخذ اقامت دائم کانادا و بررسی راه های آن

 

قوانین اقامت دائم کانادا

امروزه کانادا یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا می باشد و هر ساله شرایط را برای جذب مهاجرین بهتر از قبل می نماید. آنچه که به امتیاز این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش و هلند که تقریبا هم رده این کشور از نظر کیفیت زندگی می باشند، می افزاید روند کوتاه مدت اخذ اقامت دائم آن است. هنگامی که شخص کارت اقامت دائم این کشور را دریافت می کند از تمام حقوق یک شهروند کانادایی، به جز شرکت در امور سیاسی کشور، برخوردار می شود. همچنین افراد می بایست برای اخذ اقامت دائم کانادا از ۵ سال، ۴ سال را در خاک این کشور زندگی کنند. پس از سپری کردن این زمان مشخص، اشخاص نیز می توانند برای اخذ پاسپورت درخواست دهند و در صورتی که در آزمون شهروندی قبول شود می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید.

مراحل اخذ اقامت دائم کشور کانادا عبارتند از:

 • اخذ اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج با شهروندان رسمی کانادا
 • اخذ اقامت موقت از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ اقامت از طریق خود اشتغالی
 • اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت
 • اخذ اقامت از طریق پناهندگی
 • اخذ اقامت از طریق کار

امتیازات اخذ اقامت دائم کانادا

همان طوری که گفته شد، جهت درخواست اقامت دائمی کشور کانادا ۳ راه شامل برنامه مهاجرت کارگر ماهر کبک، برنامه اکسپرس انتری و اقامت از طریق داوطلب استانی (PNP) وجود دارد. افراد از این طریق می توانند ضمن اخذ ویزای ورود مالتی پل ۵ ساله در هر کجای از کانادا کار و زندگی بکنند. خانواده خود را به همراه بیاورند. فرزندان زیر ۱۸ ساله آنها به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. خدمات درمانی رایگانی برای کل اعضای خانواده فراهم شودهمچنین از این طریق از مزایای بیکاری نیز بهره گیرید. در کل امتیازات PR کانادا عبارتند از:

 • بهبود شرایط مالی از طریق کاریابی ساده
 • دسترسی به امکانات بیشتر از نظر زندگی اجتماعی
 • رفاه خانوادگی بهتر

ویزای کار کانادا

یکی از راه های دریافت اقامت دائم کانادا اخذ ویزای کاری کانادا است. به واسطه این ویزا متقاضیان می توانند اجازه اقامت کاری کانادا را کسب کند و وارد خاک این کشور شده و مشغول به کار شود. برای دریافت ویزای کار کانادا طبق قوانین این کشور تنها یک روش وجود دارد و آن هم داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کانادا است. به عبارت دیگر فرد متقاضی ویزای کار کانادا برای داشتن شانس موفقیت در اخذ این ویزا می بایست از یک کارفرمایی در این کشور پیشنهاد شغلی یا اصطلاحا Job Offer دریافت نماید و با این نامه پیشنهاد شغلی به سفارت کانادا برای دریافت ویزای کار یا اصطلاحا Work Permit Visa مراجعه نماید.

پس از دریافت ویزا و ورود شخص به کشور کانادا، در صورتی که شخص به مدت ۲ سال مشغول به کار باشد می تواند برای دریافت کارت اقامت دائم درخواست دهد. معمولا این درخواست را می توان از طریق سیستم های امتیاز بندی مانند اکسپرس انتری ارائه داد که در ادامه در مورد این روش نیز توضیح داده خواهد شد. نکته جالب در مورد روش اخذ اقامت دائم این است که کوتاه ترین پروسه زمانی را در میان کشورها، کانادا به خود اختصاص داده است، چراکه در کشورهایی مانند آلمان و اتریش، شخص پس از پنج سال اقامت کاری میتواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد. راحت ترین ایالت جهت اقامت در سال گذشته ساسکاچوان بوده است.

اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا

یکی از راه های رسیدن به اقامت دائم در کانادا، اقدام از طریق سیستم ورود آسان و سریع، اصطلاحا Express Entry می باشد. این پروسه یک سیستم امتیازبندی است که شخص متقاضی بر مبنای شرایطی که دارد، اعم از سن، مدرک تحصیلی، میزان سابقه کار، وضعیت تاهل، حضور یا عدم حضور در خاک کانادا، مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی، انطباق پذیری و برخی نکات دیگر امتیازی می گیرد که در صورتی که به حد مجاز رسیده باشد می تواند اپلیکیشن تشکیل داده و وارد مرحله Pool یا استخر مجازی شود. در این مرحله هرچه فرد امتیاز بالاتری داشته باشد سریعتر وارد کانادا شده و اگر با پرونده ایشان از سمت کنسولگری کانادا موافقت صورت پذیرد، ویزای ۱ ساله اخذ گردیده و می تواند در طول این ۱ سال وارد خاک کانادا شده و کارت اقامت خود را دریافت نماید

. اقامت دائم کانادا از راه ویزای تحصیلی

روشی دیگر برای دریافت اقامت دائم این است که فرد به واسطه ویزای تحصیلی وارد خاک کانادا شده و پس از دریافت مدرک تحصیلی خود از سوی موسسات و یا دانشگاه های این کشور، برای دریافت اقامت دائم از یکی از ۲ روش بالا اقدام نماید. مسلما مسیر ویزای تحصیلی به مراتب آسان تر و سریع تر از دو پروسه ویزای کاری و اکسپرس انتری به نتیجه می رسد. چرا که در گزینه اول دریافت پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرما در داخل خاک کانادا بسیار سخت و گاها غیرممکن خواهد بود.

به این دلیل که دولت کانادا بر طبق قانون حمایت از نیروی کار داخلی سعی بر آن دارد تا کارفرمایان مقیم کانادا را مجاب کند که از نیروی کار داخل خاک کانادا کمک گرفته و آن ها را استخدام نماید. پروسه اکسپرس انتری نیز اگر از خارج از خاک کانادا درخواست داده شود حداقل مدت زمان ۹ ماه الی ۱ سال زمان خواهد برد. اما برای پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی از سوی کنسولگری کانادا، شخص درخواست دهنده نهایتا ۶ ماه زمان نیاز دارد. همچنین لازم به ذکر است افرادی که از طریق ویزای تحصیلی وارد کشور کانادا می شوند، پس از اتمام دوره تحصیلات بین ی۱ تا ۳ سال تمدید ویزا خواهند داشت تا به جستجوی کار در کانادا بپردازند. راحت ترین ایالت جهت اقامت تحصیلی ایالت اتاوا بوده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

افرادی که برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند باید هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی را مورد ارزیابی قرار دهند. هزینه های تحصیل در هر کشوری از جمله کانادا بسته به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت می باشد، علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، اینترنت و غیره از هزینه هایی است که باید پیش از ورود به کشور کانادا برآورد گردد. علاوه بر هزینه های تحصیل و زندگی برخی از هزینه ها نیز در کشور مبدا بر عهده متقاضی مهاجرت می باشد که این هزینه های شامل هزینه های پاسپورت و یا تمدید آن، هزینه های مربوط به سلامت و واکسیناسیون، درخواست پذیرش و ویزا، نامه تمکن مالی، انگشت نگاری، ترجمه مدارک و تاییداتع مربوط به آن، بیمه سفر و …. می شود. توجه به این هزینه ها پیش از سفر ریسک های احتمالی موجود در آینده را به حداقل خواهد رساند.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *