vancover

تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور در جهان

با وسعت ۱۰ برابر وسعت ایران و جمعیتی در حدود ۳۵ میلیون نفر، به دلیل بستر مناسب فرهنگی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی مورد توجه اغلب مهاجران برای تحصیل، کار و زندگی می باشد. کشور کانادا به دلیل مجاورت و همسایگی با کشور ایالات متحده آمریکا و دارا بودن مرز خاکی طولانی با این کشور می تواند به عنوان یک سکوی پرتاب برای علاقمندان ورود به آمریکا نیز باشد.

کانادا یکی از کشورهاییست که به دلیل بالا بودن سطح آموزش میزبان بیش از ۱۹۰٫۰۰۰ دانشجوی بین المللی می باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاههای کانادا با تحصیل در محیطی با حداقل ۱۰۰ ملیت مختلف، فرصت بسیار ارزشمندی برای کسب تجربه آموزش و تحصیل در یک فضای بین المللی را خواهند داشت. تحصیل در کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر می باشد و از مزیت های تحصیل در این کشور فرصتیست که پس از پایان تحصیل به شخص داده می شود تا بتواند در آن کشور به جستجوی شغل بپردازد. در واقع هر فرد به تعداد روزهایی که در کانادا تحصیل داشته است می تواند در این کشور بماند و پس از جستجوی کار اقامت خود را دائمی کند.

شرایط تحصیل لیسانس در کانادا

تحصیل در دانشگاهها و کالج های کانادا در مقطع لیسانس از دیگر فرصت های بی نظیر برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد. با توجه به تنوع بسیار بالا و رشته های گوناگون متقاضیان تحصیل در این کشور می توانند بر اساس علاقه خود با دارا بودن شرایط مورد نیاز دانشگاه ها، برای تحصیل کارشناسی در کانادا اقدام نمایند. تحصیل لیسانس در کانادا ، بسته به رشته های مختلف نظیر مهندسی، حقوق، دوره های علوم پایه برای ورود به رشته های پزشکی ، در دوره های ۳ و ۴ ساله ارائه می گردد. به این ترتیب که فردی که در یک دوره ۴ ساله تحصیل می کند ۳ سال از آن را در خود رشته و یک سال را به صورت تکمیلی سپری می نماید، هرچند که امکان تحصیل در دوره های ۳ ساله وجود دارد.

دانشجویان در طول مدت تحصیل در کارشناسی در کانادا اجازه دارند در هفته ۱۰ تا ۲۰ ساعت کار پاره وقت دانشجویی داشته باشند که به ازای هر ساعت کار ۱۷ تا ۲۰ دلار حقوق دریافت می کنند. شرایط تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها و کالج های مختلف ممکن می باشد و هرکدام از اینها شرایط پذیرش منحصر به فرد خود را داراست ..

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد
متقاضیان دارنده مدرک لیسانس می تواند برای تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند. معمولا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال به طول می انجامد
دانشگاه های بریتیش کلمبیا و رویال رویدز از دانشگاه های کانادایی می باشند که از محبوبیت فراوانی در بین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برخور دارند. با توجه به اینکه کانادا دو زبان رسمی دارد، دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا هر دو تحصیل نمایند. نمرات کسب شده در مقاطع تحصیلی قبلی می تواند در اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا تأثیر گذار باشد. در صورتی که شخص بیش از ۲۵ سال سن داشته باشد و بیش از دو سال از فارغ التحصیلی وی گذشته باشد، احتمالا باید مدارکی در خصوص سابقه کار خود نیز ارائه دهد.

برای اخذ پذیرش و تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک زبان ارائه داد. در صورتی که زبان انتخابی برای تحصیل انگلیسی باشد، مدارک زیر آیلتس، C1 پیشرفته یا تافل مورد قبول می باشد.
معمولاً دانشگاه ها قوانین و مقررات مختص به خود برای اخذ پذیرش تحصیلی دارند، اما متداول ترین مدارکی که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا مورد نیاز می باشد، به شرح زیر می باشد

حصیل در کانادا در مقطع دکترا
تحصیل در کانادا در مقطع دکترا این امکان را به دانشجویان می دهد که با متخصصین زبده کار کنند و از امکانات پیشرفته برخوردار شوند. تحصیل در مقطع دکترا می تواند بین ۳ تا ۶ سال به طول انجامد. زبان تحصیل در این مقطع می تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد. تحصیل دکترا در کانادا بیشتر بر پایه تحقیقات صورت می پذیرد و دانشجویان وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس های درس می نمایند. دانشجویان باید در این مقطع استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند و تحقیقات خود را با نظارت آن ها انجام دهند.
جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا، داشتن مدرک فوق لیسانس الزامی می باشد. پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی می باشد و اساتید براساس رزومه دانشجویان را انتخاب می کنند.

هزینه تحصیل در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورها، هزینه تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است، به احتمال قوی شما بین ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار کانادا سالانه برای پوشش شهریه کامل دانشگاه و مخارج زندگی می بایست در نظر بگیرید با این حال این محدوده هزینه فقط به طور متوسط می باشد و با توجه به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و شهر محل سکونت این هزینه متغیر است.
همان گونه که ذکر شد هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه ها می تواند بسیار متفاوت باشد و رنج وسیعی را در برگیرد. در جدول زیر هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و سایر مقاطع تحصیلی نمایش داده شده است.

علاوه بر هزینه های دانشگاه، جهت تحصیل در کانادا هزینه های زندگی شامل هزینه مسکن، حمل و نقل، غذا، کتاب و لوازم التحریر نیز باید تأمین شود. هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط می تواند بین ۱۰،۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ دلار کانادا در سال باشد.
.

مقطع تحصیلی شهریه در سال (دلار کانادا)
مدارس شبانه روزی ۳۰،۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰
کارشناسی ۵،۵۰۰ تا ۲۹،۰۰۰
کارشناسی ارشد ۱۳،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰
دکترا ۱۰،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰

پذیرش تحصیلی کانادا به همراه بورس تحصیلی

کانادا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و بورس های تحصیلی فراوانی به آن ها اختصاص می دهد تا شرایط تحصیل در کانادا را برای آن ها مساعد سازد. سازمان امور جهانی در کانادا، بورس های تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین المللی که به تحصیل در کانادا می پردازند، اهدا می کند.
بورسیه تحصیلی در کانادا مانند بسیاری دیگر از کشور ها، معمولا در مقطع دکترا اعطا می شود و در مقاطع دیگر به ندرت و در شرایط استثنایی امکان اخذ بورسیه وجود دارد. بورس های تحصیلی که در مقطع دکترا به دانشجویان تعلق می گیرد، به شرح زیر می باشد.
• کمک هزینه تحصیلی جوایز الماس ملکه الیزابت دوم
کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در پروژه های PhD منتخب در دانشگاه های کانادا
• جوایز دکترای پژوهشی IDRC
بیش از ۲۰،۰۰۰ دلار کانادا از ۳ تا ۱۲ ماه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه که در مقطع دکترا در کانادا تحصیل می کنند.
• بورس تحصیلی دکترا ترودو
تامین مالی PhD برای دانشجویان بین المللی در طیف وسیعی از موضوعات
• بورس تحصیلی وینج کانادا
دانشجویان بین المللی را با ۵۰ هزار دلار کانادا در سال، برای سه سال تحصیل در رشته علوم بهداشت، علوم طبیعی، مهندسی، علوم اجتماعی یا علوم انسانی حمایت می کند.
• بورس تحصیلی از دانشگاه

علاوه بر بورس های ذکر شده دانشگاه ها نیز برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا بورس تحصیلی در نظر می گیرند.
هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

علاوه بر هزینه های دانشگاه شما باید هزینه زندگی در کانادا را نیز بپردازید. به طور کلی هزینه زندگی در کانادا با توجه به الگوی مصرف، سبک زندگی افراد و محل زندگی متغیر است. بنابراین نمی توان یک عدد واحد برای آن بیان کرد. با این حال در جدول زیر میانگین قیمت برخی از الزامات زندگی در کشور کانادا درج شده است که می تواند اطلاعات کلی از هزینه های زندگی در این کشور در اختیار شما گذارد.
فهرست اقلام قیمت به دلار کانادا
شیر یک لیتر ۲٫۳۴
نان یک قرص ۵۰۰ گرمی ۲٫۸۴
برنج یک کیلو ۴٫۰۱
تخم مرغ ۱۲ عدد ۳٫۳۱
گوشت مرغ ۱ کیلو ۱۳٫۳۴
گوشت گوساله ۱ کیلو ۱۴٫۸۹
سیب ۱ کیلو ۳٫۹۷
موز ۱ کیلو ۱٫۷۱
سیب زمینی ۱ کیلو ۲٫۶۹
پیاز ۱ کیلو ۲٫۶۲
آب یک بطری ۱٫۵ لیتری ۲٫۲۷
هزینه ما هیانه ایاب و ذهاب ۹۵
هزینه های جانبی آب و برق و سرمایش و گرمایش برای آپارتمان ۸۵ متری ۱۴۷٫۴۳
اینترنت پرسرعت با سرعت ۶۰ مگابایت بر ثانیه و حجم نامحدود ۷۳٫۹۲
آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ۱،۲۳۸٫۴۳
آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهر ۱،۰۰۸٫۰۳
آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر ۲،۰۰۱٫۷۸
آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر ۱،۶۵۶٫۲۸

تحصیل در کانادا و کار دانشجویی

از آنجا که کانادا ارزش زمان و اهمیت داشتن تحصیلات را درک می کند، دانشجویانی که به تحصیل در کانادا مشغول می باشند، می توانند در کنار تحصیل به کار نیز بپردازند. البته این اجازه کار به صورت کار پاره وقت می باشد و درآمد دانشجو در کانادا می تواند بخشی از هزینه های دانشجویان را پوشش دهد. دانشجویان در طول ترم می توانند تا حدود ۲۰ ساعت در هفته به کار بپردازند. این کار می تواند در محوطه دانشگاه باشد و یا خارج از آن. همچنین در طول تعطیلات، کار به صورت تمام وقت امکان پذیر می باشد.

 

. تحصیل در کانادا و بررسی ویزای همراه

مسلماً حتی اگر متقاضیان تمایل به تحصیل در کانادا و بازگشت به کشور خود داشته باشند، نمی خواهند برای این چند سال تحصیل از خانواده خود دور باشند. یکی از مزایای بزرگ تحصیل در کانادا، امکان همراهی خانواده با دانشجو می باشد. متقاضیان می توانند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزا دهند. اعضای خانواده به معنای همسر و فرزندان زیر ۱۹ سال می باشد. فرزندان وابسته که بیش از ۱۹ سال سن دارند نیز می توانند خانواده را همراهی کنند. همچین فرزندان می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا به تحصیل بپردازند.
خبر خوش دیگر اینکه همسر متقاضی مجوز کار در کانادا را دارد و می تواند به صورت تمام وقت یا پاره وقت برای هر کارفرمایی در کانادا به کار بپردازد. در صورتی که متقاضی پس از پایان تحصیل، مجوز کار پس از تحصیل در کانادا را اخذ نماید، مجوز کار همسر نیز به همان میزان تمدید خواهد شد.

تحصیل در کانادا و موقعیت کار پس از تحصیل

اگر هدف شخص از تحصیل در کانادا، اخذ اقامت این کشور و کار در کانادا باشد، می تواند پس از پایان تحصیلات به کار در این کشور بپردازد. در صورتی که دانشجویان برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی درخواست دهند، می توانند تا سقف سه سال پس از پایان تحصیلات خود به کار در کانادا بپردازند. این مجوز کار تنها یک بار اعطا می شود و قابل تمدید نمی باشد.

مجوز کار پس ار تحصیل در کانادا این امکان را به اشخاص می دهد که به صورت تمام وقت، پاره وقت و یا خوداشتغال به کار بپردازند. تجربه کاری به دست آمده در این دوره می تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اکسپرس اینتری امتیازاتی به همراه داشته باشد.

اعتبار این مجوز بسته به مدت زمان تحصیل در کانادا بین ۸ ماه تا سه سال می باشد. متقاضیان تا ۱۸۰ روز پس از فارغ التحصیلی اجازه دارند برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل اقدام نمایند و در صورتی که ویزای تحصیلی آن ها هنوز معتبر باشد، درخواست خود را باید در خاک کانادا ارائه دهند. در صورتی که اعتبار ویزای تحصیلی آن ها رو به اتمام است باید برای ویزای بازدید کننده درخواست داده و برای درخواست مجوز کار پس از تحصیل را در کانادا اقدام نمایند. متقاضیان همچنین می توانند تا زمان تأیید درخواست خود به صورت تمام وقت به کار در کانادا بپردازند. افراد واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از تحصیل می باشند که شرایط زیر را دارا باشند.
در هنگام درخواست، ۱۸ سال یا بیشتر هستند.

یک برنامه آموزشی فنی یا تخصصی تمام وقت را در یک موسسه واجد شرایط در کبک تجربه گذرانده اند.
در دوره های خلبانی در مؤسسات مورد تأیید کانادایی شرکت کرده اند.
در یک برنامه تحصیلی حداقل ۹۰۰ ساعته (معادل ۸ ماه) شرکت کرده اند.
یک نامه رسمی از موسسه ارائه کرده اند که نشان دهنده مدت زمان برنامه تحصیلی(در ساعت یا ماه) برای تسهیل پردازش و صدور مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و اطمینان از زمان دقیق مجوز کار است..
دانشگاه های مورد قبول وزارت علوم
۱٫ دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University
۲٫ دانشگاه لاوال Laval University
۳٫ دانشگاه اچ ای سی مونترال (Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal
۴٫ دانشگاه مک گیل McGill University
۵٫ دانشگاه مک مستر McMaster University
۶٫ دانشگاه کوئینز Queen’s University
۷٫ دانشگاه سایمن فریزر SFU Simon Fraser University
۸٫ دانشگاه مونترال Université de Montreal
۹٫ دانشگاه پلی تکنیک مونترال Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
۱۰٫ دانشگاه آلبرتا University of Alberta
۱۱٫ دانشگاه بریتیش کلمبیا UBC University of British Columbia
۱۲٫ دانشگاه کلگری University of Calgary
۱۳٫ دانشگاه گوئلف University of Guelph صرفاً در رشته های کشاورزی و دامپروری
۱۴٫ دانشگاه اتاوا University of Ottawa
۱۵٫ دانشگاه تورنتو University of Toronto
۱۶٫ دانشگاه ویکتوریا University of Victoria
۱۷٫ دانشگاه واترلو University of Waterloo

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *