جزیره پرنس ادوارد – روش پایلوت آتلانتیک

جزیره پرنس ادوارد (PEI) استان کانادا و یکی از سه استان دریایی است. این استان از نظر مساحت و جمعیت کوچکترین استان کانادا است ، اما پرجمعیت ترین استان است. بخشی از سرزمین های سنتی میکماق ، در دهه ۱۷۰۰ به مستعمره انگلیس تبدیل شد و در سال ۱۸۷۳ به عنوان استان به کانادا تبدیل شد. مرکز آن چارلوت تاون است. طبق آمار کانادا ، استان PEI دارای ۱۵۸۱۵۸ نفر ساکن است
ستون فقرات اقتصاد جزیره کشاورزی است. ۲۵٪ سیب زمینی کانادا تولید می کند. از دیگر صنایع مهم می توان به شیلات ، جهانگردی ، هوا فضا ، علوم زیستی ، فناوری اطلاعات و انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد.
این جزیره چندین نام غیررسمی دارد: “باغ خلیج” ، با اشاره به مناظر چوپانی و زمین های کشاورزی سرسبز در سراسر استان. و “زادگاه کنفدراسیون” یا “گهواره کنفدراسیون” ، با اشاره به کنفرانس شارلوت تاون در سال ۱۸۶۴ ، اگرچه PEI تا سال ۱۸۷۳ که هفتمین استان کانادا بود به کنفدراسیون ملحق نشد. از نظر تاریخی ، PEI یکی از شهرک های قدیمی کانادا است و از نظر جمعیتی هنوز مهاجرت مسن تر به این کشور را منعکس می کند ، نام خانوادگی اسکاتلندی ، ایرلندی ، انگلیسی و فرانسوی غالب است.
PEI در حدود ۲۰۰ کیلومتری (۱۲۰ مایل) شمال هالیفاکس ، نوا اسکوشیا و ۶۰۰ کیلومتری (۳۷۰ مایل) شرق شهر کبک واقع شده است و مساحت زمین آن ۵،۶۸۶٫۰۳ کیلومتر مربع (۲،۱۹۵٫۳۹ متر مربع) است. جزیره اصلی ۵،۶۲۰ کیلومتر مربع (۲،۱۷۰ مربع) است از نظر اندازه) این ۱۰۴ مین جزیره بزرگ جهان و ۲۳ امین جزیره بزرگ کانادا است.


از نظر جغرافیایی:
جزیره پرنس ادوارد در خلیج سنت لارنس ، در غرب جزیره کیپ برتون ، در شمال شبه جزیره نوا اسکوشیا و در شرق نیوبرانزویک واقع شده است. ساحل جنوبی آن محدوده تنگه نورثومبرلند است. این جزیره دارای دو منطقه شهری است. محوطه بزرگتر بندر شارلوت تاون را که در مرکز ساحل جنوبی جزیره واقع شده است ، احاطه کرده و از پایتخت چارلوت تاون ، و شهرهای حومه ای کورنوال و استراتفورد و حاشیه شهری در حال توسعه تشکیل شده است. یک منطقه شهری بسیار کوچکتر اطراف بندر Summerside را دارد که در ساحل جنوبی در ۴۰ کیلومتری غرب بندر Charlottetown واقع شده است و عمدتا از شهر Summerside تشکیل شده است. مانند سایر بندرهای طبیعی این جزیره ، بندرهای چارلوت تاون و سامر ساید نیز توسط ایجاد شده اند.


از نظر اب و هوا:
آب و هوای این جزیره معتدل و بسیار تحت تأثیر دریاهای اطراف در نظر گرفته شده است. به همین دلیل ، به دلیل داشتن آبهای گرم از خلیج سنت لارنس ، نسبت به مناطق داخلی معتدل است. آب و هوا در طول سال با آب و هوای قابل تغییر مشخص می شود. برخی از متغیرترین آب و هوای روزمره در کانادا است که در آن شرایط خاص آب و هوا به ندرت برای مدت طولانی ادامه دارد.
از نظر دین مورد قبول:
به طور سنتی ، جمعیت به طور مساوی بین وابستگی های کاتولیک و پروتستان تقسیم شده است. سرشماری سال ۲۰۰۱ تعداد پیروان کلیسای کاتولیک روم را با ۶۳،۲۴۰ (۴۷٪) و کلیساهای مختلف پروتستان با ۵۷،۸۰۵ (۴۳٪) نشان داد. این شامل کلیسای متحد کانادا با ۲۶،۵۷۰ (۲۰٪) بود. کلیسای پروتستان با ۷،۸۸۵ (۶٪) و کلیسای انگلیکان کانادا با ۶،۵۲۵ (۵٪) ؛ کسانی که هیچ مذهبی ندارند با ۸۷۰۵ نفر (۶٫۵٪) در پایین ترین استانها قرار دارند. اگر کسی در نظر بگیرد که بنیانگذاران کلیسای متحد کانادا عمدتاً پروتستان در جزیره پرنس ادوارد بودند ، این جزیره یکی از بالاترین درصد پروتستان ها در کشور. این جزیره همچنین دارای یکی از بیشترین تعداد ساختمانهای Free Church of Scotland در کانادا است
از نظر اقتصاد:
اقتصاد استانی تحت سلطه صنایع فصلی کشاورزی ، گردشگری و شیلات است. این استان از نظر صنعت سنگین و تولید محدود است ، اگرچه مزارع کاوندیش عملیات تولید مواد غذایی گسترده ای را روی انجام می دهند

از نظر تحصیلی:
سیستم مدارس دولتی جزیره پرنس ادوارد دارای یک مدرسه مدرسه انگلیسی به نام شعبه مدارس عمومی (که قبلاً هیئت مدرسه زبان انگلیسی بود) و همچنین یک منطقه فرانکوفون ، کمیسیون آموزش زبان فرانسه است. نواحی انگلیسی زبان در مجموع دارای ۱۰ مدرسه متوسطه و ۵۴ مدرسه متوسطه و ابتدایی است در حالی که منطقه فرانكفون دارای ۶ مدرسه است كه تمام پایه ها را پوشش می دهد. ۲۲ درصد از جمعیت دانشجویی در غوطه وری فرانسه ثبت نام کرده اند. این یکی از بالاترین سطح در کشور است.

ساختمان اصلی SDU در دانشگاه جزیره پرنس ادوارد ، تنها دانشگاه در این جزیره
سه م institutionsسسه عمومی پس از متوسطه در استان فعالیت می کنند ، از جمله یک دانشگاه و دو دانشکده. دانشگاه جزیره پرنس ادوارد تنها دانشگاه دولتی استان است و در شهر چارلوت تاون واقع شده است. این دانشگاه توسط قانونگذار جزیره ایجاد شد تا جایگزین کالج پرنس ولز و دانشگاه سنت دانستان شود. UPEI همچنین محل کالج دامپزشکی آتلانتیک است که تنها برنامه دامپزشکی منطقه را ارائه می دهد.

Collège de l’Île و Holland College دو دانشکده دولتی هستند که در استان فعالیت می کنند. اولی یک موسسه زبان اول فرانسه بود ، در حالی که دومی یک موسسه زبان اول انگلیسی بود. کالج هالند شامل امکانات تخصصی مانند آکادمی پلیس آتلانتیک ، مرکز آموزش دریایی و موسسه آشپزی کانادا بود. علاوه بر م institutionsسسات دولتی پس از متوسطه ، جزیره پرنس ادوارد همچنین یک م homeسسه خصوصی پس از دوره متوسطه ، کالج مسیحی دریایی نیز زندگی می کند.

امروز ۲۳٫۵ درصد از ساکنان ۱۵ تا ۱۹ سال مهارت دوزبانه دارند که در یک دهه ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. جزیره پرنس ادوارد ، همراه با بیشتر مناطق روستایی در آمریکای شمالی ، سرعت مهاجرت جوانان را تجربه می کند. دولت استان پیش بینی کرده است که ثبت نام مدارس دولتی طی سالهای ۲۰۱۰ ۴۰٪ کاهش یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *