مقاطع تحصیلی در کشور کانادا

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا:قانون اساسی کانادا اجازه می دهد تا هر استان و قلمرو برنامه های آموزشی خود را ارائه دهد. علیرغم تفاوت های منطقه ای، کالج ها، دانشگاه ها و تکنیک های کانادا از اصطلاحات مشابهی برای توصیف مسیر و اعتبار مشترک استفاده می کنند. طول و ترکیب این برنامه ها یک تصمیم مهم برای دانشجویان بین المللی آینده می باشد، زیرا ممکن است تأثیر مستقیم بر واجد شرایط بودن برای فرصت های اشتغال و مهاجرت در کانادا داشته باشد.شما در این مقاله با انوع مقاطع تحصیلی در کشور کانادا آشنا خواهید شد.تحصیل در کانادا برای کلیه مقاطع تحصیلی امکان پذیر میباشد. سالانه قریب به ۱۵۰هزار دانشجو از کشورهای مختلف به کانادا مهاجرت میکنند.

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا از ابتدا تا انتها

دیپلم :

مدت دوره حداقل دو سال یا چهار تا شش ترم تمام وقت.دیپلم کالج در کانادا اغلب شامل حداقل دو سال تحصیلی در مقطع تحصیلی تخصصی پس از دوره متوسطه است. مانند Certificate Programs، برنامه های دیپلم به طور عمده برای رفع نیازهای حرفه ای و فنی حرفه ای طراحی شده و بسته به شغل مورد نیاز می تواند از سه تا چهار سال به طول انجامد. برنامه های دیپلم نیز به احتمال زیاد دارای جزء کارآموزی مشترک یا سایر گزینه های کارآموزی می باشند و دیپلم ها می توانند ارتقاء یافته یا به لیسانس منتقل شوند.

دوره های تحصیلی کانادا در کالج

 • دوره Advanced Diploma: دیپلمای پیشرفته ۳ ساله، متقاضیان با داشتن مدرک دیپلم یا فوق دیپلم میتوانند در این دوره شرکت کنند، ورودی این دوره با اخذ آیلتس ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ امکان پذیر است.
 • دوره Diploma: دوره دیپلمای ۲ ساله، در این دوره هم متقاضیان میتوانند با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی پذیرش بگیرند،نمره زبان برای این مقطع آیلتس ۵٫۵ یا تافل ۴۵ تا ۵۹ میباشد.
 • دوره Post Graduate : این دوره یک ساله میباشد و متقاضیان با مدرک لیسانس میتوانند پذیرش بگیرند با نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳،این دوره انشجویان را برای پیدا کردن شغل مورد نظر در کانادا بسیار کمک خواهد کرد.

دوره های تحصیلی کانادا در دانشگاه

دوره لیسانس:تحصیل در دوره کارشناسی در کانادا پس از اتمام تحصیلات متوسطه یا دبیرستان است. دوره کامل تحصیلات کارشناسی (به پایان رسید در مدرک لیسانس) سه تا پنج سال است. دانشجویان بین المللی باید حداقل چهار سال برای تکمیل مدرک لیسانس (دوره کارشناسی) داشته باشند.

دانشجویان بین المللی با داشتن مدرک کارشناسی کامل و ترکیبی مناسب از مهارت و تجربه زبان، می توانند برای تعدادی از برنامه های مهاجرتی استان و فدرال واجد شرایط باشند. آنها همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که مدرک کارشناسی ارشد خود را دنبال کنند، که مستلزم اتمام مدرک لیسانس است.دانشجویان میتوانند پس ازاتمام دوران دبیرستان (سال ۱۲) دوره لیسانس چهار ساله خود را در رشته مرتبط خود آغاز کنند.این دوره همانند دوره های آکادمیک نیاز به آیلتس ۶ یا تافل ۶۰ تا ۷۸ میباشد.

دوره Certificate Programs:مدت دوره کمتر از یک سال، یا یک تا دو ترم تمام وقت.یک گواهی معمول در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیلی از تحصیلات تکمیلی در یک موضوع واحد می باشد. زمینه های موضوعی مشترک عبارتند از کسب و کار، فناوری اطلاعات، اداره مراقبت های بهداشتی، و دیگر گزینه های قبل از دیپلم . هدف گواهی این است که دانش آموزان پس از یک دوره متوسطه مهارت ها و دانش را برای حرفه ی ابتدایی به ارمغان بیاورند. همه کالج ها و دانشگاه ها برنامه های گواهینامه های مختلف را ارائه می دهند. یک دیپلم دبیرستان کانادایی یا پیش نیازهای موضوع ضروری برای پذیرش در یک برنامه گواهی لازم است.

دوره فوق لیسانس: دانشجویان با داشتن مدرک لیسانس میتوانند برای این مقطع درخواست دهند با داشتن نمره آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳، مدت زمان این دوره یک تا دو سال بوده و به دو صورت ارایه میشود:
Course Work : دوره دو ساله با شرکت در کلاس های دانشگاه و گذرندان واحد های درسی.
دوره Research Base یا تحقیقاتی: دوره یک سال و نیم تا دو سال به همراه یک پروژه تحقیقاتی که ملزم به داشتن استاد میباشد.
نکته: بعضی از دوره های فوق لیسانس کلاس + پروژه تحقیقاتی میباشد.
دوره دکترا: مدت زمان این دوره ۳ تا ۵ سال میباشد و پروژه محور است. متقاضیان میبایست با داشتن یک استاد راهنما پروژه خود را در این مدت زمان تکمیل و ارایه دهند. عموما دانشجویان دوره موفق به اخذ بورسیه میشوند.
داشتن معدل بالا ، پیش زمینه تحقیقاتی و داشتن حداقل آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳ به بالا شانس دانشجویان را برای گرفتن بورسیه بیشتر خواهد کرد.
نکته: برای درخواست پذیرش در کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه داشتن حداقل معدل ۵/۱۴ الزامی میباشد.

ده رشته معتبر دانشگاهی مهم برای تحصیل در کانادا

حال که مقاطع تحصیلی در کشور کانادا شناختید.انتخاب رشته تحصیلی برای شما یک تصمیم بزرگ ولی هیجان انگیز است. در پاییز سال ۲۰۱۸، کانادا ۱٫۷ میلیون دانشجو به به دانشگاه رفتند. در یک اقتصاد بی نظیر و دوره ای از تغییرات تکنولوژیکی، این دانشجویان باید دانش و مهارت های لازم را برای پاسخگویی به نیازهای کارفرمایان و موفقیت در زمینه های مربوطه خود بکار گیرند. یک آموزش دانشگاهی موثر یکی از بهترین روشها برای انطباق با نیروی کار سریع کار در حال توسعه است و موفقیت شغلی طول عمر را به ارمغان می آورد.خوشبختانه دانشگاه های کانادا همچنان از شهرت جهانی بین المللی به دلیل مطابقت با نیاز کارفرمایان برخوردار هستند.

 1. مهندسی عمران

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۸۰،۰۸۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۹-۲۰۱۹، دانشگاه تورنتو): ۱۵۷۶۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): $ ۶۲۹۸،۹۵

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

طبق پیش بینی سال ۲۰۱۸ توسط Building Solutions، در چند سال آینده، بخش ساخت و ساز در بخش مسکونی کانادا خنثی خواهد شد و شتاب بیشتری برای اشتغال و سرمایه گذاری به پروژه های مهندسی سنگین در مقیاس بزرگ تبدیل خواهد شد. مهندسین عمران در مراحل مختلف پروژه های ساختمانی از طراحی و ساخت و ساز شرکت می کنند و ممکن است در طیف وسیعی از پروژه های زیربنایی مانند جاده ها، پل ها، برج ها، ساختمان ها و سیستم های تامین آب کار کنند.

 1. پرستاری

میانگین دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۸۴،۵۱۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): ۹۱۰۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۵۳۹۹۹۹ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

پرستار می تواند مسئولیت بیش از یک پرستار اما کمتر از پزشکان داشته باشد، برای تبدیل شدن به یک پرستار متخصص ، به یک مدرک لیسانس در پرستاری نیاز خواهید داشت و بعد از آن آموزش های بیشتری خواهید گرفت. به طور خلاصه، شما می توانید یک کارشناسی ارشد در پرستاری به دست آورید، اما چه مدرک لیسانس و چه مدرک کارشناسی داشته باشید شما نیاز به تجربه چند ساله را به عنوان یک پرستار خواهید داشت.

 1. مهندسی تخصصی

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۸۵،۰۰۹ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۹-۲۰۱۹، دانشگاه تورنتو): ۱۵۷۶۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): $ ۶۲۹۸،۹۵

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

مهندسان متخصص در زمینه هایی مانند کشاورزی، صنایع نساجی و زیست پزشکی کار می کنند ولی هنوز هم کار مهندسی – فرایندهای مدیریتی، ساخت تجهیزات و نظارت بر نصب است. متوسط حقوق و دستمزد در حال افزایش است، اما در ذهن داشته باشید که می تواند در رشته های مختلف در این زمینه بطور قابل توجهی متفاوت باشد.

 1. مدیریت بازرگانی

میانگین دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۸۵۵۰۸ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): $ ۶،۷۸۰

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۵۳۹۹۹۹ دلار

سال تحصیلی (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار (BCom)

فرصت های زیادی برای کسانی که دارای مدرک لیسانس مدیریت کسب و کار هستند (BBA) وجود دارد و حقوق و دستمزد متناسب با موقعیت متفاوت خواهد بود. مدیریت خدمات کسب و کار شامل تعدادی از شرکت ها شامل حقوقی، حقوق و دستمزد و تحقیقات بازار است.

حسابداری یکی از زمینه های مدیریت کسب و کار است که حرفه ای محبوب برای بسیاری از دانش آموزان است و تعداد فارغ التحصیلان در سال های اخیر افزایش یافته است. با این حال، با توجه به سیستم پیش بینی شغلی کانادا کانادا (COPS)، بازار کار تا به ۲۰۲۴ فرصت های شغلی فراوانی برای فارغ التحصیلان فراهم می کند

 1. مهندسی نرم افزار

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۹۰،۰۰۱ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۹-۲۰۱۹، دانشگاه تورنتو): ۱۵،۷۶۰ دلار (CE)

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۲۹۹۸٫۹۵ دلار (SE)

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار (CE)

انتظار می رود که تعداد مهندسین کامپیوتر مورد نیاز در چند سال آینده با توجه به آمار، به عنوان یک نتیجه از سرمایه گذاری در کسب و کار باال در بخش تکنولوژی، رشد کند.

بین مدرک مهندسی (SE)، مدرک علوم کامپیوتر (CS) و مدرک مهندسی کامپیوتر (CE) تفاوت چندانی وجود دارد. مهندسان نرم افزار با ساخت و نگهداری سیستم های نرم افزاری مشارکت دارند. دانشمندان کامپیوتر بر روی داده ها، تبدیل داده ها و الگوریتم ها تمرکز می کنند. مهندسین کامپیوتر طراحی، ساخت و کار سیستم های کامپیوتری. همه درجه بسیار مرتبط با بازده به طور کلی بزرگ است. با توجه به آمار، در پنج سال گذشته تعداد کارکنان در مهندسی نرم افزار تقریبا نصف افزایش یافته است.

۵٫داروسازی

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۱۰۲،۳۹۸ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): ۲۰۷۰۷۰ دلار (PharmD)

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): $ ۱۶،۷۶۲٫۵۹ (فارغ التحصیل ورود به دوره)

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

مدرک کارشناسی در داروسازی تنها آغاز تحصیلات شما به عنوان یک داروساز است، اما بازده ممکن است کاملا بالا باشد. پس از اخذ مدرک، شما همچنین باید امتحان را با هیئت امتحان داروسازی کانادا کامل کنید، یک کارآموزی کامل داشته باشید و در کالج استان خود ثبت نام کنید. دولت کانادا کمبود داروسازان را تا حداقل ۲۰۲۴ در کشور خود جبران می کند، بنابراین فرصت های اشتغال بالا است.

 1. زمین شناسی

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۱۰۰۰۰۶ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): ۶،۷۸۰$

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۵،۷۵۹٫۰۴ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

مدرک کارشناسی در علوم زمین می تواند منجر به کار در اکتشاف مواد معدنی و نفت، مشاوره زیست محیطی و پروژه های شهری شود.این مهارت ها در صنعت استخراج معادن کانادا بسیار ارزشمند است، که اخیرا در مقایسه با قیمت های پایین تر کالاها، برخی از ضعف ها را تجربه کرده است. با توجه به آمار، پیش بینی می شود که این میزان در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته باشد.

 1. امور مالی

میانگین دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۱۰۳،۳۷۶ دلار است

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): $ ۶،۷۸۰

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۵۳۹۹۹۹ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

پس از دو سال دوره های تجاری بنیادی، دانش آموزانی که در امور مالی تخصص دارند، یاد می گیرند که چگونه می توانند جنبه های مالی کسب و کار، بانک ها و سایر سازمان ها را برنامه ریزی، مدیریت و تجزیه و تحلیل کنند. پس از فارغ التحصیلی، آنها واجد شرایط کار در انواع سمت های مختلف مالی مانند تحلیلگر امنیتی، تحلیلگر تحقیقات بازار، مدیر بانک، کارگزار وام مسکن یا مدیر نمونه کارها هستند.

 1. نفت و یا مهندسی شیمی

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: ۱۰۴۰۰۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۹-۲۰۱۹، دانشگاه تورنتو): ۱۵۷۶۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): $ ۶۲۹۸،۹۵

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

مهندسان نفت و شیمیا می توانند از طریق شرکت های انرژی، موسسات تحقیقاتی و دولت انتظار داشته باشند که استخدام شوند. دانشجویان مهندسی شیمی در دوره های اول و دوم دانشجویان رشته های مهندسی دیگر همان دوره های پایه را در ریاضیات و علوم می گذرانند. پس از آن، آنها را در مورد موضوعاتی از قبیل مکانیک سیالات، انتقال حرارت و جرم، و مدل سازی فرایند به منظور طراحی عملیات که مواد خام به محصولات مورد نظر برای صنایع مختلف مانند نفت و گاز و دارو مرتبط به کار آن ها باشند یاد بگیرند.

 1. کسب و کار، a.k.a.، علوم مدیریت (MS)

میانگین حقوق و دستمزد در سال ۲۰۱۷: $ ۱۱۰،۰۰۰ – ۱۱۵،۰۰۰ دلار

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه تورنتو): $ ۶،۷۸۰

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه بریتیش کلمبیا): ۵۳۹۹۹۹ دلار (BCom)

سال اول تحصیل (۲۰۱۸-۲۰۱۸، دانشگاه مک گیل): ۷،۶۳۲ دلار

توجه: طبق گزارش آمار کانادا در سال ۲۰۱۶، مدرک کارشناسی ارشد به طور متوسط بالاترین حقوق برای زنان را ارائه می دهد.این رشته بیشتر به ریاضیات نسبت به تجارت وابسته است و دانش آموزان را در مورد نظریه ها و مدل ها در آمار و برنامه نویسی و نحوه استفاده از آنها به انواع مشكلات تجاری آموزش می دهد. شغل بالقوه شامل خدمات اداری، بودجه و مدیریت تحلیلگران و مدیران بازاریابی.