اقتصاد کانادا

اقتصاد کانادا:کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهاي جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولیدکننده دنیا قرار می‌گیرد. بیشترین شرکت‌های تولیدي کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می‌تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزي، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد.

تحصیل در کانادا

کانادا عضوي از سازمان مشارکت اقتصاد و توسعه (OECD) و گروه (G8). این کشور داراي اقتصاد بازار آزاد است که نسبت به ایالات‌متحده وابستگی بیشتري به دولت دارد، ولی مداخلات اقتصادي دولتی آن کمتر از اکثر کشورهاي اروپایی است. کانادا از قدیم‌الایام، نسبت به کشورهاي همسایه جنوبی‌اش از سرانه رشد ناخالص کمتري براي محصولات داخلی خود برخوردار بود که بدین ترتیب ثروت ناخالص ملی به‌صورت برابري در میان مردم توزیع شده است که بااین‌وجود این میزان رشد اقتصادي نسبت به رشد اقتصادي اروپاي غربی بیشتر است.

Canadian Dollar

Canadian Dollar Crash Concept

در دهه‌های گذشته، پس از گذراندن دوره‌ای از اغتشاش، اقتصاد این کشور به‌سرعت پیشرفت کرد و نرخ بیکاري پایین آمد و دولت بزرگ آن کوچک شد و به دولت فدرال بدل شد. امروزه سیستم اقتصادي این کشور بر پایه بازار، الگوي تولید و استانداردهاي زندگی بسیار شبیه به اقتصاد ایالات‌متحده است. یکی از تفاوت‌های قابل‌تشخیص در ساختار اقتصادي آمریکا و کانادا این است که کانادا بیشتر صادرکننده است اما آمریکا بیشتر یک واردکننده کالا می‌باشد. همچنین بانک‌ها در کانادا محافظه‌کارتر از بانک‌هاي آمریکا هستند.

از آنجائی که کانادا در میان ۱۰ کشور اول صنعتی جهان قرارگرفته است، اقتصاد کانادا دیگر به‌صورت انحصاري وابسته به منابع طبیعی نمی‌باشد و از طریق نوآوري و فن‌آوری رو به رشد است. اقتصاد این کشور به‌صورت فزاینده‌ای متنوع و بر اساس دانش روز است.

بیشتر صنعت تولیدي کانادا در انتاریو و کبک واقع‌شده‌اند، جایی که تولید وسایل موتوري شامل بزرگ‌ترین بخش در این صنعت است. سایر بخش‌های تولیدي مهم عبارت‌اند از غذا و نوشیدنی، کاغذ و محصولات وابسته، فلزات اولیه، فلزات از پیش‌ساخته شده، محصولات پتروشیمی و شیمیایی.

مناطق آتلانتیک، پراریر، پسیفیک بیشترین منابع طبیعی وابسته به اقتصاد را دارا می‌باشند. ایالت آتلانتیک داراي صنعت شیلات، جنگل و معدن می‌باشد، ولی ایالت پراریر وابسته به کشاورزي و سوخت‌های معدنی می‌باشد. بخش‌های اولیه بریتیش کلمبیا شامل جنگل‌داری، معدن و صنعت توریست می‌باشد.

از صادرات عمده کانادا می‌توان به: وسایل نقلیه، محصولاتی با فن‌آوری بالا، نفت و گاز طبیعی، فلزات و محصولات برگرفته‌شده از جنگل و مزارع اشاره کرد. آنچه واردات عمده کانادا را در برمی‌گیرد، عبارت‌اند از: ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی مخابراتی و الکترونیکی، لوازم اتومبیل، مواد صنعتی (آهن و فولاد، فلزات گران‌قیمت، مواد شیمیایی، پلاستیک، پنبه، پشم و سایر منسوجات، محصولات تولیدي و غذا).

این کشور ازنظر اهمیت دادن به بخش صنایع پایه با دیگر کشورهاي جهان اول تفاوت‌هایی دارد و دو صنعت نفت خام و چوب‌بری هم در این کشور جزء مهم‌ترین صنایع به‌حساب می‌آید. کانادا یکی از معدودترین کشورهاي پیشرفته‌ای است که صادرکننده انرژي خالص در جهان است. کانادا داراي ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در آلبرتا، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان است. در منطقه وسیع اتاباسکا تارسندز، منابع نفت و گاز فراوانی است که با استخراج آن‌ها، کانادا به دومین کشور داراي ذخایر نفت و گاز در جهان بعد از عربستان صعودي تبدیل‌شده است. در کبک، بریتیش کلمبیا، نیوفانلند و لابرادور، انتاریو و مانیتوبا، انرژي الکتریکی ارزان است و ازآنجاکه به ضرر محیط‌زیست نیست، استفاده گسترده‌ای از آن می‌شود.

این کشور همچنین یکی از عرضه‌کنندگان اصلی محصولات کشاورزي است که منطقه استپ این کشور یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان غلات مثل گندم و انواع دیگر در دنیاست. کانادا بزرگ‌ترین تولید-کننده اورانیوم و روي و بسیاري از محصولات منابع طبیعی همانند طلا، نیکل، آلومینیوم و سرب است.

اگر نگوییم اکثر شهرها ولی تعداد زیادي از مردم شهرها در بخش شمالی که انجام کشاورزي در آن مشکل است، به خاطر نزدیکی به منابع و معادن، از راه صنعت معدن و با استفاده از منابع چوب زندگی می‌گذرانند. کانادا همچنین داراي بخش صنایع نسبتاً بزرگی است که در کبک و انتاریو جنوبی قرار دارد که صنعت اتومبیل‌سازی در آن اهمیت خاصی دارد.

کانادا وابستگی بالایی به بخش تجارت بین‌المللی خصوصاً تجارت با ایالات‌متحده دارد. قراردادهاي تجارت آزاد میان آمریکا کانادا، باعث افزایش قابل‌توجهی در برقراري مناسبات اقتصادي و تجاري با ایالات‌متحده شد و امروزه نیز بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در کانادا توسط آمریکا صورت می‌پذیرد. از سال ۲۰۰۱، کانادا موفق شد که از رکود اقتصادي فاصله بگیرد و ازنظر کارکرد امور اقتصادي و رشد ناخالص محصول داخلی در میان اعضاي گروه ۸ همچنان بهترین باقی بماند و این بیانگر ساختار استخدامی قوي این کشور است. نمودار زیر تولید ناخالص محصول داخلی از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۸ نشان می‌دهد.

افزایش سطح تحصیلات زنان باعث شده آن‌ها امکان اشتغال به کارهاي تخصصی را پیدا کنند. در حال حاضر زنان با تحصیلات دانشگاهی در کانادا به سمت حرفه‌هایی نظیر علوم، تجارت و امور مالی، مشاوره مدیریت، حسابداري و تبلیغات گرایش پیداکرده‌اند. طی یک دهه گذشته شرایط اقتصادي کانادا تغییرات زیادي داشته است.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این دگرگونی، رشد حضور زنان در اقتصاد این کشور است. زنان کانادایی با اعتمادبه‌نفس خاصی که پیداکرده‌اند، طبق آمار سال ۲۰۰۷، در حال حاضر ۱۳۷ هزار شرکت یا کسب‌وکار کوچک در کانادا در مدیریت و تملک زنان است و انتظار می‌رود طی یک دهه آینده این تعداد دو برابر شود. در کانادا حدود ۸۲۱ هزار زن کارآفرین مشغول فعالیت هستند. نکته بسیار جالب در مورد وضعیت کارآفرینی زنان این است که نیمی از زنان در خانه کار می‌کنند و فعالیت‌های شغلی‌شان را در منزل انجام می‌دهند. درمجموع زنان هرسال ۱۸ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور سود می‌رسانند و این میزان حضور در اقتصاد و کارآفرینی در هیچ‌یک از کشورهاي پیشرفته جهان مشاهده نمی‌شود.

زنان به‌ویژه در بخش‌های مدیریت خدمات، خدمات آموزشی و تخصصی، خدمات فنی و علمی بسیار فعال هستند و به‌طور عمده در همین حوزه‌ها به ایجاد کسب‌وکار می‌پردازند. همچنین نیمی از زنان کارآفرین و خود اشتغال کانادایی داراي مدرك دانشگاهی یا دوره‌های آموزشی پس از دیپلم هستند. در حال حاضر زنان با ایجاد کسب‌وکار براي بیش از دو میلیون نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

با توجه به نقش رو به رشد زنان در اقتصاد کانادا نخست‌وزیر این کشور در سال ۲۰۰۳ فرمان تأسیس گروهی ویژه را براي تسهیل کارآفرینی زنان صادر کرد، وظیفه این گروه شناسایی چالش‌ها و مشکلات پیش روي زنان در حوزه کارآفرینی و نیز اشتغال به کار و ارائه راه‌حل براي رفع این مشکلات، برگزاري برنامه‌های آموزشی براي زنان در زمینه‌هایی نظیر تأمین اعتبار کارآفرینی است.

زندگی در کانادا

شرایط اقتصادي کانادا با توجه به اینکه استان‌های این کشور در بسیاري از سیاست‌ها مستقل هستند، هر یک شرایط خاص خود را دارند و نهایتاً وضعیت اقتصادي کانادا برآیندي از مجموع وضعیت اقتصادي تمام استان‌ها خواهد بود. رکودي که با یک حرکت آرام تقریباً از اقتصاد آمریکا شروع شد و اقتصاد جهان را مورد تأثیر قرارداد، همچنان علیرغم تزریق پول‌های فراوان به اقتصاد کشورهاي بزرگ اقتصادي و کمک‌های دولتی به اقتصاد این کشورها کاملاً مهار نشده است.

ولی این‌طور که از اخبار شنیده شد، وضعیت اقتصادي برخی ایالت‌های کانادا چون استان ساسکاچوان و نیوفاندلند و لابرادور نه‌تنها با بحران جدي روبه‌رو نشد، بلکه در پاره‌ای موارد با رشد نیز مواجه بوده است.

همچنین این کشور داراي منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازي، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزي و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزي (ازجمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.

این کشور ازنظر صنعت و فناوري، کشوري پیشرفته است که سیستم اقتصادي آن به شدت به‌خصوص در بخش بازرگانی و دادوستد به ایالات‌متحده وابسته است، به‌نحوی‌که باعث شده این کشور رابطه اقتصادي پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد – وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد می‌باشد.

برای ارزیابی مدارک و مشاوره رایگان همین الان اقدام نمایید!