جغرافیا و آب‌وهوای کانادا

جغرافیا و آب‌وهوای کانادا:با توجه به مساحت وسیع و تنوع جغرافیایی کانادا، ساکنین این کشور آب‌وهوای جنگل‌های بارانی گرمسیر تا مناطق منجمد و قطبی را تجربه می‌کنند و چهارفصل به شکل قابل‌تفکیک دیده می‌شود. دماي هوا در چمنزارهاي مناطق جنوبی استان آلبرتا ، مانیتوبا و ساسکاچوان از ۳۸ درجه سانتی‌گراد در تابستان تا – ۲۴ درجه در زمستان تغییر می‌کند.

جغرافیا و آب‌وهوای کانادا

جغرافیا و آب‌وهوای کانادا

ونکوور و ویکتوریا در ساحل اقیانوس آرام کمترین نوسان دماي سالانه (بین بالاترین و کمترین دما) را دارا هستند، درحالی‌که بیشترین ناپایداري دما در انتاریو و کبک گزارش شده است که زمستان‌های سخت و تابستان‌های گرم و شرجی را پشت سر می‌گذراند. استان‌های حاشیه اقیانوس اطلس یعنی نیوبرانزویک، جزیره پرینس ادوارد ، نوااسکوشیا و نیوفاندلند بهار و تابستانی معتدل و دلپذیر ، اما زمستانی بسیار سرد و طوفانی دارند.
بهار فصل بارانی در بسیاري از نقاط کانادا است. دماي هوا در طول روز به‌تدریج بالا می‌رود ولی شب‌ها خنک است. میانگین دماي هوا در ماه‌های مارس، آوریل و اوایل می در حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد بالاي صفر است.

تحصیل در کانادا

تابستان رسماً از ۲۱ ژوئن آغاز می‌شود. ولی براي اغلب کانادایی‌ها ماه‌های جولاي و آگوست تابستان محسوب می‌شود. در قسمت‌های جنوبی کانادا دماي هوا به‌طورمعمول بالاي ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و گاهی اوقات به بالاي ۳۰ درجه نیز می‌رسد. در فصل پائیز که از ماه سپتامبر آغاز می‌شود، به همراه برگ‌ریزان، هوا خنک می‌گردد. معمولاً در این موقع از سال باران زیادي می‌بارد. در برخی مناطق کانادا بخصوص در مناطق شمالی و یا کوهستانی این کشور بارش برف از نیمه دوم اکتبر شروع می‌شود.

زندگی در کانادا

میانگین دماي هوا در طول روز در حدود ۱۰ تا ۱۲درجه سانتی‌گراد است.
دو فصل بهار و پائیز که در برخی مناطق بسیار کوتاه هستند، دل‌پذیرترین فصول در کانادا می‌باشند چراکه در اکثر نواحی با رطوبت کمتر، بهار و پاییز گرم و آفتابی است. در پاییز رنگین‌کمانی از رنگ‌ها در درختان افرا در استان‌های ساحل اقیانوس اطلس ایجاد می‌شود.

در زمستان همه مناطق، آب‌وهوایی سرد و یخبندان دارند. دماي برخی مناطق گاهاً به ۲۵ – درجه زیر صفر می‌رسد و این در حالی است که سواحل غربی کانادا یعنی ساحل جنوبی بریتیش کلمبیا (مثل ونکوور)، به علت جریان هواي گرم و مرطوب اقیانوس آرام ، معتدل‌ترین آب‌وهوا را داراست و به‌ندرت دماي زیر صفر را تجربه می‌کنند. در طول فصل زمستان دماي هوا در بیشتر نقاط کشور در طول روز و شب زیر صفر است. در بیشتر مناطق کانادا از اواسط دسامبر تا اواسط ماه مارس برف بر روي زمین دیده می-شود. هر چه قدر که ارتفاع منطقه بیشتر باشد و یا به شمال کانادا نزدیک‌تر باشد، زمستان‌های به‌مراتب سخت‌تری نیز در آنجا حاکم است. البته یوکان با دماي – ۶۱ درجه سانتی‌گراد رکورددار سردترین دمایی است که تاکنون در کانادا ثبت شده است.

خوشبختانه جمعیت زیادي در این مناطق زندگی نمی‌کنند. تعجبی ندارد که منطقه شمالی برخی استان‌ها و حوزه‌های شمالی، سرزمین سپید شمالی (Great White North) نامیده می‌شود که تابستان (دوره بدون یخبندان)تنها ۲ ماه طول می‌کشد.

کانادا مناطق وسیعی از طبیعت بکر با جمعیت پراکنده دارد که شامل کوهستان، جنگل(یک‌سوم کشور)، توندرا، مرغزار و صحراي قطبی در شمال و غرباست. تقریباً ۸درصد از این کشور متشکل از دریاچه‌های آب شیرین است که شامل چهار دریاچه از بزرگ‌ترین دریاچه‌هاي دنیاست .

کانادا داراي ۶ منطقۀ زمانی است. شرقی‌ترین ساعت استاندارد آن در منطقۀ نیوفاندلند، سه ساعت و نیم از ساعت جهانی (GMT) عقب‌تر و غربی‌ترین ساعت استاندارد آن واقع در پسیفیک، هشت ساعت عقب‌تر از ساعت جهانی می‌باشد. براي استفادۀ بهینه از روشنایی روز در اولین یکشنبۀ ماه آوریل تا آخرین یکشنبۀ ماه اکتبر، ساعت در سراسر کشور یک ساعت جلو کشیده می‌شود و پس‌ازاین مدت دوباره به حالت اول بازمی‌گردد.

آب‌وهوای کانادا روی‌هم‌رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب‌وهوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است. تورنتو نیز که از شهرهاي مهم این کشور است ازنظر پویندگی‌های بورسی در جهان‌بین ۱۰ کشور نخست ازنظر بورس است آب‌وهوای تورنتو سرد و جنگل‌های تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو نخستین برج بلند مخابراتی جهان است.

جغرافیا و آب‌وهوای کانادا

جغرافیا و آب‌وهوای کانادا

در بیرون از شهر آبشار نیاگارا جاي دارد که بزرگ‌ترین آبشار از دید پهنا است و یک دهکده رویایی نیز به همین نام(نیاگارا)هست. نزدیک به نیمی از پهناي کانادا را فلات لارنسی می‌سازد، منطقه‌ای کمابیش هموار پوشیده از سنگ سخت که خلیج هودسون را در بر دارد و تا ژرفاي سرزمین‌های درونی رخنه می‌کند. پایانی دور از دریاي این فلات سراشیب تندي دارد که در شرق در کنار زمینه‌ای پست پیرامون رود لارنس و دریاچه‌های بزرگ پیدا است. به‌سوی کوهستان گسترده داراي دریاچه وینیپگ مرزی با جلگه‌های سبزه‌زار میانی را جدا ساخته می‌کند.

این رشته‌کوه‌های غربی متشکل است از کوه‌های راکی مکنزي کرانی و سنت الایاس که داراي بلندترین قله کاناداست .آب‌وهوای بیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و دراز و منتهاي درجات دما را دارد.

در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دماي یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌هاي بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. در دیگر جاهاي کشور اندازه کل بارندگی میانگین یا کم است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.

برای ارزیابی مدارک و مشاوره رایگان همین الان اقدام نمایید!